O obci

Současnost

Rosička se rozléhá v malebné jihočeské krajině v okrese Jindřichův Hradec, asi 2 km od městečka Deštná. V dnešní době má 58 obyvatel. Život v obci není nijak hektický a snad právě proto je oblíbeným cílem chatařů, chalupářů, ale i malých táborníků, kteří zde hledají klid a odpočinek od každodenního shonu velkoměsta. Obec se nachází v nadmořské výšce nad 500 m a je obydlena jak v údolí, tak i vysoko v kopci.

Krajinný ráz okolí je velmi rozmanitý: pole, louky, lesy, rybníky a hlavně čistý jihočeský vzduch.…to vše vybízí ke krásné dovolené s romantickými procházkami a výlety do okolí. Ač není obec nijak velká, jsou v ní zajištěny služby občanům, jako například místní prodejna potravin. Při procházce obcí jistě také narazíte na nově zrekonstruovanou kapličku, která slouží též jako zvonička.

Rosičkou vede modrá turistická trasa, po které když se vydáte, můžete dojít přes Deštnou a Červenou Lhotu třeba až do nedaleké Kardašovy Řečice a na druhou stranu do Kamenice nad Lipou. Příroda v okolí Rosičky je doposud nedotčená a tak zde v kteroukoliv roční dobu najdete nejen potěšení z rybolovu, ale i z bohaté úrody borůvek a hub.

A pokud zatoužíte po návštěvě historických památek, kterých je v okolí mnoho, máme tu pro vás několik tipů. Najdete je v sekci  Okolí obce.

Historie obce Rosička

Obec Rosička se nachází v malebné jihočeské krajině asi 2 km východně od Deštné. První zmínky o této obci se datují do roku 1358 ,kdy Rosička náležela pod panství Hradecké. Hradečtí páni si však tuto oblast udrželi jen do 16.století ,kdy Rosička připadla pod panství hradu Choustník a později pak k nedaleké Červené Lhotě.

Podle historických dokumentů byla Rosička vždy samostatnou obcí s vlastním obecním úřadem a školou. Dříve k Rosičce náležela i malá obec Annovice (vzdálená asi 2 km),která se později připojila k bližší Drunči.V roce 1975 byla Rosička vlivem politické situace přinucena připojit se k  Deštné, ale v roce 1992 se znovu osamostatnila. Škola zde fungovala od roku 1903, kdy byla slavnostně otevřena a vyučovalo se v ní bezmála 50 let. Po této době byla škola uzavřena ,tak jako ve všech menších obcích. Počet obyvatel se v této obci velmi různil.

Roku 1870 zde bylo evidováno celkem 260 obyvatel , avšak po druhé světové válce zde počet obyvatel výrazně klesl, bylo zapsáno pouhých 66 obyvatel. Na tomto výrazném snížení se podepsala nejen 2.světová válka, ale i již dříve zmiňované odtrhnutí obce Annovice a jejím přičleněním k obci Drunče. Z této krize se Rosička doposud nevzpamatovala a v dnešní době je zde 58 trvale nahlášených obyvatel.